A.K.
A.K.
Tradycja świętowania 1 czerwca jako Dnia Dziecka liczy kilkadziesiąt lat. Został on ustanowiony w celu upowszechniania ideałów związanych z prawami dziecka zawartymi w Karcie Narodów Zjednoczonych. Powstał w 1954r. z inicjatywy ONZ i obchodzony jest w wielu krajach na świecie. Z tej okazji uczniowie klasy 4. wraz z wychowawcą również obchodzili Dzień Dziecka. W godzinach porannych udali się leśną drogą do świetlicy wiejskiej w Romnowie. Tam czekały na nich przygotowane sprzęty do różnych zabaw i gier ruchowych. Podzieleni na kilkuosobowe grupy brali udział w licznych konkurencjach sportowych. Po wysiłku fizycznym przyszedł czas na relaks i wspólny odpoczynek przy ognisku, gdzie każdy uczestnik piekł przyniesione ze sobą kiełbaski.
J.K.
Prace plastyczne Zerówkowiczów, poznanie pracy pszczelarza i sposobu pozyskiwania miodu.
V.J.
M.H.
Julka J. z klasy 6 zdobyła 4. miejsce w gminnym konkursie języka angielskiego "Let's spell" w ZSP Sadków. Naszą szkołę reprezentowali również Vadim i Mikołaj z klasy 7.
Gratulujemu!
A.K.
22 maja przedstawiciele kl.4-8 wzięli udział w Starożytnych Igrzyskach w Jedynce. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Szkołę Podstawową nr 1 w Kątach Wrocławskich. Maja, Malwina, Zuzia, Marcel i Kuba godnie reprezentowali naszą szkołę, biorąc udział we wszystkich konkurencjach: teście wiedzy mitologicznej, grze terenowej, plastycznym zadaniu polegającym na ozdobieniu wazy, a przede wszystkim w zawodach sportowych, m.in. w wyścigach rydwanów.
Jak podkreślali organizatorzy, głównym celem nie była rywalizacja, ale wspólne spędzenie czasu i integracja uczniów i uczennic z naszej gminy w iście mitologicznej atmosferze. Nasz pobyt w Kątach Wrocławskich zakończyliśmy na słodko w kawiarni.
M.W.
We wtorek 14. maja br. odwiedził nas Pan Janusz Urbański – człowiek pozytywnie zakręcony. Podzielił się z nami swoją niezwykłą pasją. Z niezliczonej liczby zapałek wykonuje przeróżne modele: statków, samolotów, samochodów, rowerów, szybu górniczego, zegarów i mnóstwa innych dzieł, które nie sposób było przetransportować na dzisiejsze spotkanie. Dzieci miały także okazję bliżej poznać pracę górnika, ponieważ nasz gość przez wiele lat wykonywał ten trudny i niebezpieczny fach. Pan Janusz Urbański jest znaną postacią w mediach, w których wielokrotnie prezentował swoje wyjątkowe dzieła.
Bardzo dziękujemy za to spotkanie.
V.J.
M.H.
Z przyjemnością informuję, że w wiosennej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Języka Angielskiego 'Forget-me-not' aż dziewięciu Uczniów naszej szkoły uzyskało wysokie wyniki:
Hania G. z 8 kl. - dyplom z wyróżnieniem
Julia G. z 5 kl. - dyplom z wyróżnieniem
Iga S. z 5 kl. - dyplom z wyróżnieniem
oraz
Piotr Sz. z 5 kl. - dyplom uznania
Kuba G. z 6 kl. - dyplom uznania
Dawid S. z 6 kl. - dyplom uznania
Gabrysia S. z 4 kl. - dyplom uznania
Olivier M. z 6 kl. - dyplom uznania
Kuba P. z 6 kl. - dyplom uznania
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie.
A.K.
W czwartek, 9 maja 2024 r. odbyły się Gminne Igrzyska Dzieci i Młodzieży w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Kątach Wrocławskich. Nasza szkoła reprezentowana była przez następujących Uczniów: Bartek B. (kapitan), Dominik Sz., Mikołaj W., Filip W., Filip P., Jakub G., Jakub P., Olivier M., Jakub P. oraz Marcel R.
Do zawodów zgłosiło się sześć szkolnych drużyn z naszej Gminy (SP nr 1 i 2 w Kątach Wr., SP Smolec, SP Gniechowice, ZSP Sadków i SP Małkowice). Rozgrywki prowadzone były w systemie każdy z każdym. Zawody były na bardzo wysokim poziomie, a nasza drużyna zaprezentowała się świetnie, zajmując IV miejsce. Gratulujemy Uczniom szkoły w Smolcu zajęcia I miejsca i reprezentowania naszej gminy w zawodach powiatowych. Do zobaczenia za rok!
E.K.
26.04.2024 w świetlicy szkolnej w Małkowicach odbyły się zajęcia z udziałem babci Natalki z klasy 1. Dzieci uczyły się szydełkować i bardzo to polubiły. Dziękujemy za odwiedziny!
J.K.
Sposobem na zwiększenie atrakcyjności lektury może być nietypowe zachęcenie do zapoznania się z jej treścią. Jednym ze sposobów jest wykonanie projektu "Lektura w pudełku", który nie tylko sprawdza znajomość powieści, ale także uczy argumentowania oraz krytycznego myślenia.
Uczniowie i uczennice kl. 5 podeszli do zadania z wielkim zaangażowaniem i zapałem. W klasie pojawiły się m.in. figurki zwierząt, rośliny, rękawiczki, "chinina" i dużo piasku. A wszystkie te przedmioty połączyła Afryka, czyli lektura H. Sienkiewicza pt. "W pustyni i w puszczy".
M.W.
22 kwietnia 2021r. w Międzynarodowy Dzień Ziemi, dzieci z zerówki zakopały na terenie naszej szkoły następujące przedmioty: kawałek dachówki, literkę „u” na plastikowej płytce, gumowy i plastikowy klocek, drewniany szablon aniołka, skórkę z banana, obierki z jabłka, rolkę po papierze toaletowym oraz kartkę papieru z zeszytu. Celem przedsięwzięcia było sprawdzenie, czy w czasie całego cyklu edukacji wczesnoszkolnej dzieci od klasy I-III, zakopane przedmioty ulegną rozkładowi. W piękny, słoneczny dzień, 26 kwietnia 2024r. dzieci z klasy III i obecnej zerówki odkopały wymienione wcześniej przedmioty. Tak, jak przypuszczaliśmy znaleźliśmy tylko gumowe i plastikowe klocki, literkę „u” oraz kawałki dachówki. W znacznym stopniu zniszczeniu uległ drewniany aniołek. To długotrwałe doświadczenie (3 lata) potwierdziło potrzebę segregacji odpadów dla dobra naszej planety Ziemi.
V.J.
M.H.
Vadim i Mikołaj z klasy 7 oraz Julka z klasy 6 wygrali szkolny etap gminnego konkursu języka angielskiego "Let's spell" i będą reprezentować naszą szkołę w rozgrywkach finałowych w ZSP Sadków.
Gratulujemu i trzymamy kciuki!
A.K.
N.I-Ł.
M.J
W poniedziałek 29 kwietnia 2024r. uczniowie klasy 4. oraz 5. wraz z wychowawcami przeprowadzili krótki apel z okazji zbliżającej się rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, który został wpisany w coroczny kalendarz uroczystości naszej szkoły. Było to wspaniałą okazją do uzmysłowienia wszystkim, jak istotną rolę odgrywają słowa: OJCZYZNA I PATRIOTYZM. Liczna grupa dzieci zaprezentowała najważniejsze wydarzenia związane z tą ustawą. Uczniowie pięknie recytowali wybrane wiersze patriotyczne, przeplatane wspólnym śpiewaniem piosenek.
J.K.
M.K.
Zapoznanie dziecka z bogatym światem literatury już od najwcześniejszych lat jest istotnym elementem wychowania, ponieważ kształtuje osobowość, działa na zmysły, wzbogaca zasób słownictwa, uczy wrażliwości, empatii, prawidłowych zachowań w wielu życiowych sytuacjach. Nasi wychowankowie mają stałe nawyki obcowania z książkami, regularnie z wychowawcą lub samodzielnie wypożyczają wybrane bajki, baśnie czy opowiadania. Dnia 24 kwietnia z okazji minionego Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich dzieci z oddziału przedszkolnego pierwszy raz uczestniczyły w zajęciach bibliotecznych. Nauczycielka opowiadała małym gościom o pracy bibliotekarza. Uczestnicy z ogromnym zaciekawieniem oglądali zgromadzony księgozbiór. Najbardziej zainteresowały się działem dla najmłodszych czytelników. Dowiedziały się, co należy zrobić, aby stać się pełnoprawnym czytelnikiem. Poznały zasady prawidłowego zachowania się w bibliotece. Podczas czytania tekstu Beaty Gawrońskiej pt. W biblioteczce poznały cyfrę 0. Na koniec obejrzały krótką bajkę o wizycie wyjątkowych postaci w bibliotece.
J.K.
W dniu 23.04.24r. uczniowie klasy 4. obchodzili Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Jest to coroczne święto organizowane przez UNESCO, którego główny cel to przede wszystkim promocja i popularyzacja czytelnictwa. W Polsce oficjalnie ten dzień obchodzimy od 2008r. Podczas lekcji języka polskiego dzieci czytały na forum fragmenty swoich ulubionych książek, które przyniosły z domu. Przygotowały także zadania w grupie-pytania, zagadki dotyczące treści wybranych lektur. Poznały również etapy powstawania książek. Na zakończenie tworzyły plakaty odnośnie wybranych sposobów rozpowszechniania mody na czytanie. Wspólna zabawa podkreśliła, jak ważne jest czytanie - wzbogaca zasób słownictwa, rozwija wyobraźnię, staje się ciekawym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Czytać można przecież zawsze i wszędzie, w każdym wieku - trzeba tylko zacząć...
J.K.
W tym roku cały świat szczególnie skoncentrował się podczas tego święta na zanieczyszczeniu plastikiem. Bo to tworzywa sztuczne stanowią ogromny problem, który zagraża zdrowiu, ponieważ rozkładając się na mikroplastiki, uwalniają toksyczne substancje do żywności i wody. Zanieczyszczają glebę, trafiają do rzek i oceanów. Ponadto krążą w powietrzu, którym oddychamy. Aktualne dane pokazują wzrost produkcji plastiku o ponad 300 milionów ton rocznie. W ciągu ostatnich 10 lat wyprodukowano więcej plastiku niż w całym ubiegłym wieku.
Jak co roku uczniowie i uczennice naszej szkoły uczcili Dzień Ziemi, sprzątając najbliższą okolicę. O naszą Ziemię staramy się jednak dbać na co dzień, segregując śmieci, ograniczając zużycie plastiku i nie marnując papieru.
J.S.
M.W.
M.H.
V.J.
W ubiegłym tygodniu biblioteka szkolna zorganizowała podczas przerw dla wszystkich uczniów klas 4-8 akcję ŻONKILE, która miała na celu upamiętnienie powstania w getcie warszawskim z dnia 19 kwietnia 1943r. Zajęcia zaczynały się krótkimi filmami, przypominającymi tę historię. Seanse przybliżyły nie tylko znane powszechnie fakty, ale ukazały powstańców, ich rozterki, dylematy, przemyślenia. Uczniowie prezentowali własne odczucia i wrażenia. Wspólnie przygotowali plakat dotyczący powstania w getcie. Odsłuchali piosenki o w/w tematyce i wykonali papierowe kwiaty.
J.K.
Powered by aSc EduPage