WSKAZÓWKI DO PRACY DLA UCZNIÓW
Drodzy Uczniowie!
- Zróbcie porządek na biurku. Oczywiście nie wyciągajcie papierów z szuflad, żeby je poukładać. Nie zaczynajcie też oglądać starych pamiątek. To zgubne! Posprzątajcie tylko to, co znajduje się na wierzchu, co rozprasza Wasz wzrok.
- Przewietrzcie pokój w którym będziecie się uczyć.
- Rozpiszcie, czego musicie się nauczyć i ile czasu Wam to zajmie. Możecie poprosić o pomoc Rodziców. Jeżeli tego nie zrobicie, możliwe, że Wasza nauka będzie rozciągać się w nieskończoność.
- Wstańcie rano i postarajcie się pracować w godzinach zgodnych z dotychczasowym planem lekcji.
- Postarajcie się najpierw zrobić zadania samodzielnie, przeczytajcie temat w podręczniku, poszukajcie odpowiedzi. Kiedy jesteście pewni, że nie jesteście w stanie poradzić sobie z zadaniem poproście o pomoc Rodzica. Pamiętajcie, że zadania wysyłane przez nauczycieli są dla Ciebie nie dla Twoich Rodziców, oni swoje już w życiu rozwiązali! Pamiętajcie, że nauczyciele wyjaśnią Wam trudniejsze zagadnienia po powrocie do szkoły. Możecie zapisywać pytania, które wtedy im zadacie.
- Pamiętajcie o systematyczności. Nauczyciele codziennie będą dosyłali nowe zadania. Jeśli nie będziecie ich robili na bieżąco, po kilku dniach ich ilość może Was przerażać. Odkładane zadania mogą sprawić, że poczujecie się bezsilnie. Trzymajcie się wyznaczonych terminów!
- Dzielcie materiał do nauki na partie: zróbcie grafik - zapisujcie bieżące zadania do wykonania, zlecane przez nauczycieli danych przedmiotów i terminy ich realizacji. Grafik umieśćcie w widocznym miejscu. Odznaczajcie zrealizowane zadania – będziecie widzieli, że zadań ubywa.
- Nie jedzcie w trakcie nauki. Róbcie to podczas przerwy. Nie jedzcie zbyt wielu słodyczy. Cukier powoduje przypływ energii, ale później jej gwałtowny spadek, który może zakończyć Waszą naukę.
- Pijcie wodę. Bez niej już po chwili poczujecie się ospali.
- Uczcie się przy naturalnym świetle, a po zmroku przy żarówkach o ciepłej barwie.
- Ustawcie czasomierz i róbcie sobie przerwy. Po 45 minutach nauki należy Wam się przerwa ale nie dłuższe niż 15 minut, bo im dłuższa przerwa, tym trudniej ponownie zabrać się do zadań.
- Ruszajcie się w trakcie przerwy, by pobudzić krążenie. Wystarczy kilka prostych ćwiczeń: wymachy rąk, przysiady, pajacyki. Po niewielkim wysiłku wraca się do nauki z większą ilością energii. Możecie też wykonać ćwiczenia relaksacyjne.
Powodzenia!
Zaglądajcie na stronę. Wkrótce pojawią się propozycje ćwiczeń relaksacyjnych i ruchowych, które będziecie mogli wykonywać w trakcie przerwy.
Zespół ds. Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej SP w Małkowicac