26 maja obchodziliśmy w naszej szkole  Dzień Ziemi. Zbieżność dat nie jest przypadkowa, bowiem często mówimy o naszej planecie Matka Ziemia;)

Dzień zaczął się od wykonywania tematycznych plakatów przez każdą klasę. Uczniowie i uczennice w kreatywny oraz pomysłowy sposób przedstawiali swoją wizję dotyczącą  zagadnień z ekologii, m.in.:

- segregacja śmieci,

- zasada 5 R,

- oszczędzanie energii i wody,

- odnawialne źródła energii,

- ograniczanie plastiku.

Następnie każda klasa ruszyła w teren, by przestrzegając zasad segregacji, posprzątać naszą okolicę.

Warto dodać, że w porównaniu do zeszłego roku, śmieci było mniej. Co może dawać nadzieję, że ekologiczna edukacja dzieci oraz dorosłych przynosi rezultaty i dzięki temu wszyscy możemy cieszyć się z czystego i zadbanego otoczenia.

J. K.

• ZAPROSZENIE

• GOKiS filia w Smolcu zaprasza młodych konstruktorów (wiek do lat 12) do wzięcia udziału w SAMOlotce czyli zadyszkowych zawodach w rzucie własnoręcznie wykonaną maszyną latającą.

Zawody odbędą się podczas X Smoleckiej Zadyszki w dniu 3.06, godz. 16.00.

Zgłoszenia zawodników do 31.05- telefon: 500 281 000:-)

Super zabawa, super nagrody gwarantowane!

• Warsztaty edukacyjne "Porozmawiaj ze mną o wodzie"

Zapraszamy na warsztaty edukacyjne "Porozmawiaj ze mną o wodzie", które odbędą się już 13 maja w godzinach 12:30 - 13:30 oraz 14:00 - 15:00.

W ramach akcji "OdZyskuję, bo segreguję" poruszamy m.in. bardzo ważny temat recyclingu i odpowiedniej utylizacji odpadów nieprzetwarzalnych i niebezpiecznych.

Jednym z powodów dla których jest to tak istotne, jest zanieczyszczenie wód. Tylko jedna bateria z zegarka elektronicznego może zatruć aż 400 litrów wody, a do wyprodukowania przeciętnego, bawełnianego T-shirtu, potrzeba aż 2700 litrów! Przyjmując, że należy pić codziennie 3 litry wody – 1 t-shirt pochłania zapotrzebowanie jednego człowieka na wodę na 2,5 roku.

Warsztaty "Porozmawiaj ze mną o wodzie" opracowane zostały przez autorkę strony Jesteś wodą - Annę Michałowską.

Pani Anna z wykształcenia i zamiłowania jest technologiem wody, inżynierem sanitarnym i hydrologiem. Zawodowo (od 16 lat) związana tematyką ochrony wód, autorka bloga: Jesteś wodą oraz licznych artykułów branżowych i edukacyjnych z zakresu gospodarki wodno-ściekowej.

Do udziału w warsztatach zapraszamy uczestników z iskrą ekobohatera (zespoły w składzie: rodzic wraz z dzieckiem w wieku 6-10 lat).

Udział bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona, na zajęcia obowiązują zapisy!

Chęć udziału w warsztatach (z preferowaną godziną) prosimy zgłaszać mailowo na adres: biuroprasowe@katywroclawskie.plZakwalifikowane zespoły powiadomimy w wiadomości zwrotnej.

Cel warsztatów:

Celem warsztatów jest pogłębienie wiedzy o wodzie, uwrażliwienie na wartość i kruchość tego zasobu oraz zbudowanie poczucia, że każdy, nawet najmniejszy nasz gest wobec zadbania o wodę, w tym oszczędzanie jej w naszych domach i dbanie o porządek – mają ogromne znaczenie. Te działania budują skalę i poczucie brania odpowiedzialności za kondycję środowiska, z którego korzystamy.

Dla kogo są warsztaty:

Warsztaty skierowane są do całych rodzin, ponieważ powinniśmy być jednogłośni w działaniach na rzecz otaczającego nas środowiska. Do udziału w warsztatach zapraszam uczestników (rodziców wraz z dziećmi w wieku 6-10 lat), ze szczególnym naciskiem na osoby, które czują w sobie iskrę Superbohatera i chęć zadbania o dobro naszej planety, dla kolejnych pokoleń.

Opis warsztatów:

Podczas warsztatów uczestnicy będą mieli okazję zweryfikować swoją wiedzę o zasobach wodnych i naszych potrzebach z nimi związanych. Przekazywana wiedza będzie wzbogacona licznymi przykładami

• XXIII Gminny Przegląd Literatury Patriotycznej i Religijnej

Tuż przed majówką odbył się kolejny Gminny Przegląd Literatury Patriotycznej i Religijnej. Od kilku lat organizujemy to wydarzenie w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Kątach Wrocławskich, co sprawia, że jest to wyjątkowe spotkanie z poezją na prawdziwej scenie.

Przegląd jest cykliczną imprezą, w której chętnie biorą udział reprezentanci i reprezentantki ze szkół z całej gminy. Tak było i w tym roku, mogliśmy wysłuchać poetyckich interepretacji w wykonaniu uczniów oraz uczennic z obu szkół z Kątów Wrocławskich, z Sadkowa, ze Smolca i Gniechowic. Nas godnie reprezentowały: Zuzia Sz., Weronika C. oraz Hania G. Świetnie w roli prowadzących sprawdzili się Hania K. i Kuba K. Na zakończenie występów gościnnie w ramach współpracy oraz integracji zaprezentowali się podopieczni z Niepublicznego Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Jaszkotlu.

Tradycyjnie wszyscy występujący zostali nagrodzeni dyplomami i nagrodami.

• Kwiecień Miesiącem Świadomości Autyzmu

Kwiecień uznawany jest za czas, w którym w sposób szczególny szerzy się wiedzę na temat Autyzmu. Kwietniowe obchody mają na celu podnoszenie świadomości społecznej na jego temat. Aby wyrazić solidarność z osobami z Autyzmem w tym miesiącu w naszej szkole dominował kolor niebieski. Nie zabrakło niebieskich akcentów i symboli Światowego Dnia Świadomości Autyzmu.

N.I.-Ł. i J.K.