Wskazówki dla Rodziców dotyczące warunków i organizacji nauki dziecka w domu.

Drodzy Rodzice!

Po pierwsze ustalcie plan działania:

1. Dopilnujcie, by dzieci wstawały o stałej porze (rannej).
        2. Planujcie z dziećmi ich dzień. Pamiętajcie o właściwych proporcjach czasu nauki i odpoczynku i o systematyczności.
        3. Ustalcie z dziećmi godziny, w których będą się uczyły i odrabiały lekcje. Najlepiej zgodnie z dotychczasowym planem lekcji, stałe. Określcie: czego dzieci mają się nauczyć (przedmiot, zakres materiału), ile czasu im to zajmie, jakie materiały powinny zgromadzić, by zacząć naukę (np. zeszyt, książkę, wydrukować zadanie, otworzyć stronę w e-podręczniku).
        4. Wyznaczcie przedział czasowy (od - do), w którym dzieci będą się uczyły. Starajcie się trzymać określonych terminów.

5. Uczcie samodzielności. Nie rozwiązujcie za dzieci zadań, ale dodawajcie im odwagi i ukazujcie korzyści z samodzielnej pracy. Nie pokazujcie wprost, gdzie popełniły błąd. Zakreślcie obszar z niepoprawną odpowiedzią, niech same znajdują błędy. Dzieci same zauważają, że na skutek braku skupienia mają więcej do zrobienia.

6. Sporządźcie rozkład zajęć uwzględniający czas na naukę, rozrywkę i ruch.
        7. Pamiętajcie o przerwach relaksacyjnych (ale nie dłuższych niż 15 minut).
        8. Podzielcie wspólnie materiał do nauki na partie: zróbcie grafik - zapisujcie bieżące zadania do wykonania, zlecane przez nauczycieli danych przedmiotów i terminy ich realizacji. Grafik umieśćcie w widocznym miejscu.

9. Nie zapominajcie o aktywności ruchowej, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania mózgu.

Po drugie zadbajcie o komfort pracy:
        1. Przygotujcie stałe miejsce do pracy z odpowiednim oświetleniem i usytuowaniem zależnym od tego, którą ręką posługują się dzieci. Pokój powinien być wyposażony w biurko/stolik i krzesło najlepiej przystosowane do wzrostu dzieci.
        2. Dbajcie o porządek i o to, by w miejscu nauki nie było zbyt wielu rzeczy, które mogą dzieci rozpraszać.
        3. Przed rozpoczęciem nauki wywietrzcie pokój.

4. Zadbajcie o ciszę, wyłączcie TV, postarajcie się odizolować młodsze dzieci, by nie przeszkadzały w nauce, wyciszcie lub zabierzcie na czas nauki telefon.
        5. Zadbajcie o miłą atmosferę, pozbawioną pośpiechu, nerwowości.

Po trzecie dbajcie o motywację:
        1. Odznaczajcie zrealizowane zadania – to bardzo motywuje, bo jest wizualnym odzwierciedleniem wykonanej pracy!
        2. Porozmawiaj z dziećmi, dlaczego i po co muszą się codziennie się uczyć i robić zadania. Uświadom, jak ważna jest systematyczna praca.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że łatwo pisać ale trudniej wykonać oraz jak trudne przed Państwem obecna sytuacja postawiła wyzwanie. Życzymy zatem cierpliwości i wytrwałości!

Zespół ds. Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej SP w Małkowicach