• "Piernikowe mikołajki"

          •  

            Tegoroczne mikołajki dzięki pani Sołtys Małkowic i Radzie Sołeckiej będziemy wyjątkowo mile wspominać. Zostaliśmy zaproszeni na świetlicę wiejską i tam przy wesołej, świątecznej muzyce dekorowaliśmy przygotowane dla nas pierniczki. Wszystkiego było pod dostatkiem, słodkiego lukru, drobnych posypek i kolorowych mazaków, a co najważniejsze nie zabrakło też dobrego humoru i świetnej zabawy. A na zakończenie czekała na nas jeszcze niespodzianka od św. Mikołaja;)

            Bardzo, bardzo serdecznie dziękujemy sołtys Małkowic p. Kamili Misiunie - Matkowskiej oraz całej radzie sołeckiej za poświęcony czas i pamięć o nas:)

            Podziękowania składamy także Samorządowi Szkolnemu za oprawę muzyczną wydarzenia.

            M. W.

             

          • W poszukiwaniu Mikołaja

          •  

            6 grudnia to niewątpliwie magiczny dzień. Przekonały się o tym dzieci z zerówki, które w tym wyjątkowym dniu postanowiły poszukać Mikołaja w Miejskiej Bibliotece w Kątach Wr. Na miejscu czekało na nich wiele atrakcji. Dzieci wysłuchały historii o Świętym Mikołaju: kim był, skąd pochodzi, jak nazywają go w różnych regionach naszego kraju. Poznały przygodę kota Świętego Mikołaja- Mruczętego. Wykonały też pracę plastyczną, której bohaterem był oczywiście Mikołaj. Bezbłędnie odpowiedziały na pytania w quizie. Największą niespodzianką było pojawienie się „Świętego”, który jak tradycja nakazuje obdarował wszystkich prezentami. Radościom nie było końca. Na zakończenie pobytu w Kątach Wr. dzieci odwiedziły Cukiernię Wanda.

            Bardzo dziękujemy Pracownikom Biblioteki Miejskiej w Kątach Wr. za mile spędzony czas.


            V.J.
            M.H.

          • Spektakl ekologiczny Teatru Moich Marzeń pt. „Maja ratuje planetę”

          •  

            05 grudnia 2023 r. dzieci z zerówki wybrały się do GOKiS w Kątach Wr. na spektakl ekologiczny Teatru Moich Marzeń pt. „ Maja ratuje planetę”. Przedszkolaki obejrzały fascynujące przedstawienie o dziewczynce, która pragnęła uratować naszą planetę od niebezpieczeństwa, które groziło naszej ziemi przez chciwość dorosłych. Spektakl w przystępny sposób przybliżył dzieciom tematykę ekologii. Pełne energii i tanecznego drygu choreografie, cudowne kostiumy, wesołe piosenki i utalentowani aktorzy sprawiły, że dzieci z zaciekawieniem oglądały przedstawienie. Do GOKiS-u w Kątach Wr. przyjechaliśmy gminną komunikacją, co było dodatkową atrakcją. Wielką radością dla przedszkolaków była również wizyta w Cukierni, gdzie ze smakiem jadły zakupione pączki.


            V.J.
            M.H.

          • Energia Odnawialna Program Edukacyjny

          •  

            7.12.2023r. odbyły się warsztaty edukacyjne dla klas 0-3 na temat energii odnawialnej. Uczniowie dowiedzieli się gdzie powstaje prąd elektryczny oraz jak trafia do naszych domów. Poznali odnawialne i nieodnawialne źródła energii oraz sposoby oszczędzania energii. Wzięli udział w prezentacji modeli elektrowni wiatrowej i słonecznej oraz w doświadczeniach z wykorzystaniem paneli fotowoltaicznych i turbiny wiatrowej. Było też zasilanie lampki za pomocą energii wiatrowej i słonecznej, przemiana energii słonecznej w ruch wiatraka oraz zabwa samochodzikami napędzanymi panelami fotowoltaicznymi.

            A.K.

             

          • "Niezwykłe spotkanie z lokalną historią"

          •  

            W piękny zimowy piątek rozpoczynający grudzień do naszej szkoły zawitali niesamowici goście: p. Sebastian Kotlarz i p. Martin Treblin.

            P. Sebastian to autor książek historycznych i tłumaczeń, a także organizator znanych w naszej gminie "Spacerów z historią". Natomiast p. Martin, na stałe mieszkający w Niemczech, to wnuk przyjaciela p. Otto Steuera. I to właśnie historię m.in. tej postaci poznaliśmy podczas tego spotkania. Otto Steuer z rodziną jest pochowany na placu przykościelnym w Małkowicach. Był on właścicielem małkowickiego pałacu, a także fundatorem kościoła w naszej miejscowości. Co ciekawe był on żydem, który z miłości do narzeczonej zmienił wyznanie na ewangelicyzm, a wsparł finansowo kościół, obecnie katolicki. Piękny przykład  ekumenizmu - jak podsumował p. Kotlarz. 

            Podczas tej niezwykłej lekcji historii mogliśmy usłyszeć też historie mieszkańców przedwojennego Smolca i Kątów Wrocławskich, do których trudnych, tragicznych, ale i romantycznych losów udało się dotrzeć naszemu gościowi. 

            Uczniowie i uczennice kl. 5, 6, 7 i 8 z wielkim zaciekawieniem i niedowierzaniem, że mowa o "naszych" Małkowicach, słuchali tych historii. W ich pamięci utkwił także fakt, że dokładnie w budynku naszej szkoły odbywały się spotkania organizacji występującej przeciw Hitlerowi. A podczas wizyty w Kątach Wrocławskich z pewnością zwrócą uwagę na kamienie pamięci ( Stolpersteine) dedykowane żydowskiemu małżeństwu Fridzie i Adolfowi Steinom, którzy przed II wojną światową mieszkali w Kątach Wr. w pobliżu kościoła.  

            Dodatkową wartością płynącą z tej niezwykłej lekcji była także okazja do spotkania z p. Treblinem, potomkiem mieszkańca przedwojennego Smolca - budowniczego tamtejszej świątyni pastora Wilhelma Treblina. Jego wspomnienia to, cytując p. Sebastiana, ogromna brama do przeszłości i bezcenne źródło wiedzy o ludziach żyjących na zamieszkanych przez nas terenach. 

            To wyjątkowe spotkanie zakończyliśmy na terenie przykościelnym, wyrażając naszą pamięć i szacunek rodzinie Steuerów poprzez zapalenie znicza i chwilę refleksji.

            Bardzo serdecznie dziękujemy p. Kotlarzowi i p. Treblinowi za spędzony wspólnie, niezwykle wartościowy czas. 

            M.W.

             

          • Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Języka Angielskiego 'Forget-me-not'

          •  

            Z przyjemnością informuję, że w Ogólnopolskim Konkursie Języka Angielskiego 'Forget-me-not' pięciu Uczniów naszej szkoły uzyskało wysokie wyniki:

             

            Hania G. z 8 kl. - dyplom z wyróżnieniem

            Iga S. z 5 kl. - dyplom uznaniania

            Piotr Sz. z 5 kl. - dyplom uznaniania

            Vadym V. z 7 kl. - dyplom uznaniania

            Julia G. z 5 kl. - dyplom uznaniania

             

            Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie.

            Jednocześnie informuję, że planowana jest wiosenna edycja tego konkursu.

             

            A.K.

          • Dzień Pluszowego Misia w Zerówce

          •  

            Pluszowy miś to zabawka , która towarzyszy dzieciom przez długie lata- często jest symbolem ich przyjścia na świat. To przytulanka, ale też „ ktoś” bardzo bliski, a czasem niezastąpiony. Misie towarzyszą dzieciom zarówno w chwilach radości jak i smutku. Im starszy miś, tym zna więcej dziecięcych tajemnic. Święto Pluszowego Misia obchodzimy 25 listopada – w tym roku wypada w sobotę, dlatego też dzieci z zerówki miały okazję świętować i wspominać o swoim ulubionym pluszowym przyjacielu dzień wcześniej. Każde przyszło w tym dniu ze swoim milutkim przyjacielem. Opowiadały dlaczego lubią swoje pluszaki i jak się z nimi bawią. Poznały historię Święta Misia, rozpoznawały misie ze znanych bajek. Chętnie uczestniczyły w wielu zabawach ruchowych. Podniosłą atmosferę dopełniły prace plastyczne, które dzieci wykonały wcześniej oraz na zakończenie świętowania. Dzień Pluszowego Misia dostarczył dzieciom wiele uśmiechu i radości.


            M.H.i V.J.

             

          • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

          •  

            Dziecko ma prawo być sobą. Ma prawo do popełniania błędów. Ma prawo do posiadania własnego zdania. Ma prawo do szacunku. Nie ma dzieci - są ludzie.

            Janusz Korczak

             

            Prawa człowieka, wolności i prawa jednostki nie istnieją, jeśli o nich nie wiemy. A jeśli je znamy, ale nie wiemy, jak je wykorzystać w obronie innych ludzi, to nie pomogą także nam, kiedy znajdziemy się w potrzebie. Dlatego ważne jest, by o prawach zapisanych w Konstytucji uczyć się - i to przez całe życie. Ta wiedza czyni nas silniejszymi. 23 listopada uczniowie klasy 4. obchodzili Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Była to okazja do tego, aby podkreślić jak ważne jest zapewnienie dla każdego bezpiecznego i kochającego środowiska, w którym mogą rozwijać swoje zdolności. Wspólnie rozmyślaliśmy także o kwestiach zagrażających dzieciom-przemoc, niedostępność do edukacji czy ubóstwo. Na koniec została wykonana praca grupowa - wiersze o Prawach Dziecka.

            J.K.

             

          • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

          •  


            Dnia 23 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. W czasie lekcji
            przeprowadzone zostały zajęcia związane z przypomnieniem praw dzieci oraz uczniowie klas przyszli
            do szkoły ubrani na niebiesko.


            N.I.Ł

            M.J

             

          • Wyniki konkursu Wypisz, wymaluj Szymborska

          •  

            Z radością informujemy, że jury w składzie:

            P. J. Cywińska, 
            P. M. Wiejacka
            P. M. Musiał
             
            zdecydowało się nagrodzić następujące osoby:
             
            1. miejsce - Daria M. kl. 7
             2. miejsce - Maja G. kl.6
            3. miejsce - Łucja C. kl. 8
             
            Wyróżnienia przyznano:
             
            Zuzannie Sz. kl. 6 , Kindze S. kl.5, Oliwii D. kl. 4, Zuzannie C. kl. 6 i Milenie B. kl. 5.
            Wszystkim serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie.
             
            M.W.
            M.M.

             

          • "Dziady" w klasie 7

          •  

            Listopadowy czas to idealny moment na wspólne czytanie dramatu Adama Mickiewicza. "Dziady cz. II" to nie najłatwiejsza lektura dla współczesnych nastolatków. Niemniej jednak uczniowie i uczennice kl. 7 dzielnie wcielili się w role Guślarza, Zosi, Aniołków. Nie zabrakło też Widma Złego Pana i chóru, który z przejęciem powtarzał słowa: "Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie"...

            M.W. 

            Fot. M.J.

          • Wycieczka klas 7 i 8 do teatru

          •  

            21 listopada odbyła się wycieczka klas 7 i 8 do teatru Impart Centrum do Wrocławia. Uczniowie obejrzeli komedię "Zemsta" Aleksandra Fredry.

            A.K.

             

          • 21 listopada 2023 - Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień - oczami Zerówki

          •  

            Idea Światowego Dnia Życzliwości narodziła się w 1973 roku w Stanach Zjednoczonych. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Ten dzień w sposób szczególny obchodziły dzieci z zerówki. Podhasłem „Niech uśmiech na Twojej twarzy zagości, bo dzisiaj jest dzień życzliwości” kryło się dla nich wiele zadań. Dzieci tworzyły kodeks życzliwości, słuchały opowiadań i wierszy, których bohaterami była życzliwość. Rozmawiały o tym, jak okazywać sobie nawzajem dobroć, koleżeństwo i uprzejmość, a także kulturalnie odnosić się do rówieśników i dorosłych. Uczestniczyły w integracyjnych zabawach i quizach. Wykonały też pracę plastyczną. W tym dniu zgodnie z tradycją dominował kolor żółty.


            M.H.; V.J.