Informuję, że w dniu 24 grudnia 2020 r. (Wigilia) szkoła jest zamknięta.
W tym dniu 24 grudnia oraz w dniach 28-31 grudnia sekretariat szkolny jest nieczynny.
Iwona Iwanków
Dyrektor SP Małkowice
Informuję, że w dniu 24 grudnia 2020 r. (Wigilia) szkoła jest zamknięta.
W tym dniu 24 grudnia oraz w dniach 28-31 grudnia sekretariat szkolny jest nieczynny.
Iwona Iwanków
Dyrektor SP Małkowice
Drodzy Uczniowie,
Zbliżają się święta. Wiem, że zostało niewiele czasu, ale pamiętajmy, w tym okresie o podopiecznych z Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego w Małkowicach - Caritas. Niestety ze względu na koronawirusa od marca nie mogliśmy ich odwiedzać osobiście. Myślę, że byłoby im niezmiernie miło, gdybyśmy pokazali, że mimo tego, iż nie możemy się z nimi zobaczyć, myślimy i pamiętamy o nich w okresie świątecznym. Dlatego zachęcam do przygotowania kartek świątecznych oraz stroików, które we wtorek, 22.12.20r. zostaną przekazane podopiecznym.
Kartki świąteczne można podpisywać dowolnie: uczniowie Szkoły Podstawowej w Małkowicach, uczeń (imię i nazwisko z klasy …), klasa I, III, VIII itp.
Stroiki i kartki
możecie wykonać samodzielnie, z rodzicami lub zakupić je w sklepie. Zachęcam do samodzielnego wykonywania kartek i stroików, bo takie zawsze najbardziej cieszą. Myślę, że w taki sposób możemy podarować tym, którzy w tym trudnym okresie nie mogą być odwiedzani nawet przez bliskich, odrobinę radości. Ja obiecuję, że wywołam zdjęcia z zeszłorocznych jasełek i oprawię je w ramki. Trafią one razem ze stroikami do podopiecznych.
Stroiki i kartki można przynosić do szkoły w godzinach od 8.00 do 14.00, do wtorku 22.12.2020r. do godziny 10.00
Opiekun Koła Wolontariatu – A.C.
Wspomnienia z Jasełek w 2019r.
Rzecznik Praw Dziecka zainicjował całodobowy Dziecięcy Telefon Zaufania - 800 12 12 12 oraz dedykowany młodym ludziom czat internetowy prowadzony przez psychologów.
Bezpieczny czat internetowy prowadzony jest na stronie - https://brpd.gov.pl/sos-czat/.
Więcej na ten temat przeczytać można na stronie:
https://brpd.gov.pl/2020/12/07/startuje-calodobowy-dzieciecy-telefon-zaufania-iczat-internetowy/
Zespół ds. pomocy psychologiczno-pedagogicznej
Siódmoklasiści w ostatnim czasie zapoznawali się z twórczością Jana Sztaudyngera i jego fraszkami. Efektem tego spotkania są memy, w których uczniowie wykorzystali utwory tego poety i satyryka.
M.W.
25.11.2020 r. odbył się Ogólnopolski Konkurs Języka angielskiego online dla szkół "Forget-me-not".
Dla uczniów biorących udział w konkursie przewidziano następujące rodzaje dyplomów:
DYPLOM UZNANIA za uzyskanie 50% – 85%
DYPLOM Z WYRÓŻNIENIEM za 86% – 99%
DYPLOM LAUREATA za 100%.
Gratulujemy wszystkim uczniom naszej szkoły, którzy wzięli udział w konkursie.
Szczególne gratulacje kierujemu do uczniów, którzy uzyskali wysokie wyniki i Dyplomy Uznania.
Są to:
Gosia z kl.6
Hania K. z kl.5
Maksymilian z kl.6
Martyna z kl.8
Maciek z kl.6
Karol z kl.8
Amelia z kl.7
Mikołaj z klasy 4 zdobył Dyplom z Wyróżnieniem. Gratulacje!
Hania, uczennica klasy 7, bezbłędnie rozwiązała zadania konkursowe i otrzyma Dyplom Laureata i nagrodę książkową. Gratulacje!!!
A.K
Chcielibyśmy się pochwalić, iż nasza Szkoła w dniu 10 grudnia 2020 r. wzbogaciła się o Wirtualne Laboratorium Chemiczne Empiriusz. Pracownia została zakupiona przez szkołę poprzez dotację MEN. Przedstawicielka Nowej Ery przeszkoliła dwóch naszych nauczycieli i Panią dyrektor, w obsłudze sprzętu i programu Wirtualnego Laboratorium Chemicznego Empiriusz.
Lekcje chemii z wykorzystaniem tego sprzętu pozwolą nam na przeprowadzenie doświadczeń chemicznych zalecanych do realizacji w podstawie programowej klasy siódmej i ósmej. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii Wirtualne Laboratorium Empirusz jest doskonałym, cyfrowym, odwzorowaniem laboratorium chemicznego. W pełni wyposażone w odczynniki chemiczne, szkło laboratoryjne i sprzęt potrzebny do wykonywania doświadczeń chemicznych, zawsze przygotowane do przeprowadzania doświadczeń i bezpieczne dla uczniów.
W jaki sposób uczyć się efektywnie – to pytanie zadajemy sobie wszyscy, niezależnie od wieku. Okazuje się, że nauka, która daje najlepsze efekty, to taka którą możemy doświadczyć, zobaczyć, z którą możemy wejść w interakcję.
Wirtualna rzeczywistość, która angażuje ucznia, pobudza jego wyobraźnię i zwiększa motywacje, pomaga zrozumieć skomplikowane zagadnienia, ale także znacznie poprawia zdolność zapamiętywania nabytej wiedzy. Według badań, aż 87%* uczniów deklaruje, że chętniej wzięłoby udział w zajęciach z zastosowaniem rozwiązań wirtualnej rzeczywistości.
Dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii Wirtualne Laboratorium Empirusz jest doskonałym, cyfrowym, odwzorowaniem laboratorium chemicznego. W pełni wyposażone w odczynniki chemiczne, szkło laboratoryjne i sprzęt potrzebny do wykonywania doświadczeń chemicznych, zawsze przygotowane do przeprowadzania doświadczeń i bezpieczne dla uczniów.
Uczeń, korzystając z gogli oraz kontrolerów, przeprowadza zgodnie z instrukcją wybrane doświadczenie. Pozostali uczniowie obserwują jego przebieg na ekranie lub tablicy interaktywnej. Notują obserwacje oraz formułują wniosek w Karcie laboratoryjnej. Urządzenie jest intuicyjne i łatwe w obsłudze, a wysoka jakość grafiki pozwala poczuć się jak w prawdziwym laboratorium. Nie możemy się doczekać powrotu do szkoły, aby wypróbować nowy sprzęt:)
https://www.nowaera.pl/wirtualne-laboratorium#tekst-i-grafika-empiriusz
Iwona Iwanków
Dyrektor Szkoły w Małkowicach
4 grudnia zupełnie niespodziewanie, pojawił się w Zerówce Mikołaj. Miły, starszy, siwy Pan zrobił na dzieciach ogromne wrażenie. Kiedy rozległ się dźwięk dzwoneczków Mikołaja, Dzieci od razu zaczęły podskakiwać z radości. Na niektórych twarzach można było zobaczyć niepewność, obawę - jednak trwało to tylko chwilę. Mikołaj został gorąco przywitany i zaproszony przez dzieci do wspólnej zabawy, tańca i śpiewu. Kiedy się zmęczył, rozsiadł się na wygodnym fotelu i zaczął rozdawać prezenty. Niczym gwiazdor dzielnie pozował do zdjęć biorąc na kolana kolejne dzieci.
Spotkanie z Mikołajem upłynęło w bardzo miłej atmosferze. Dziękujemy Mikołajowi i zapraszamy za rok.
V.J.
W ramach polonistycznej innowacji pt. Ja czytam, ty czytasz, my czytamy uczniowie kl. 7 samodzielnie dokonywali wyboru lektury dodatkowej. Następnie w trakcie lekcji online omawiali ich treść, najważniejsze wątki oraz poruszaną problematykę. Jak widać na poniższych zdjęciach przekrój zainteresowań był dość rozległy. Dużą popularnością cieszyła się fantastyka i nieśmiertelny Tolkien oraz bardzo popularne serie B. Mulla Baśniobór i J. Flanagana Zwiadowcy. Wśród siódmoklasistów znaleźli się też fani kryminałów, stąd A. Christie, czyli królowa tego gatunku. Niektórzy sięgnęli po tytuły znane z ekranu kinowego - Oskar i pani Róża, Był sobie pies czy Cudowny chłopak, dzięki temu mogliśmy porozmawiać o różnicach w obu wersjach. Wielu uczniów przeczytało najnowszy komiks R.I Palacio, autorki Cudownego chłopaka, zatytułowany Biały ptak. Niektórzy przyznali, że przeczytali go z zapartym tchem, nie mogąc się oderwać od poruszających losów głównych bohaterów.
Przed nami sporo wolnego czasu, zatem wraz z siódmoklasistami zachęcam do czytania:)
M. W.
W związku z przedłużającym się nauczaniem zdalnym część z zaplanowanych programów profilaktycznych będzie odbywać się zdalnie.
Plan realizacji programów:
1. 7.12 w godzinach 8:45-10:00 w klasach I - III odbędzie się program profilaktyczny „Emocje”. Program przeprowadzony zostanie przez firmę Progres - Centrum Profilaktyki i Psychoedukacji, na Platformie Teams. Program „Emocje” ma na celu naukę rozróżniania emocji od uczuć, prowokowanie do szukania odpowiedzi na pytanie: Jak radzę sobie z trudnymi emocjami?, pokazanie konstruktywnych sposobów rozładowywania trudnych emocji.
2. 8.12 i 15.12 w godzinach 12.55-13.25 w klasach VI - VIII odbędzie się program profilaktyczny „Powstrzymaj Hejt”. Program przeprowadzony będzie przez firmę Progres - Centrum Profilaktyki i Psychoedukacji, na Platformie Teams. Program „Powstrzymaj Hejt” ma na celu systematyzacje wiedzy na temat form przemocy oraz przybliża problem hejtu. Uczniowie będą starali się znaleźć różnice pomiędzy przemocą psychiczną w życiu realnym a wirtualnym. Celem programu jest uwrażliwienie młodzieży na zjawisko cyberprzemocy.
3. 8.12 i 15.12 w godzinach 12.55-13.25 w klasach IV - V odbędzie się program profilaktyczny „Czarodziejskie Okno”. Program przeprowadzony zostanie przez firmę Progres - Centrum Profilaktyki i Psychoedukacji, na Platformie Teams. Program „Czarodziejskie Okno” ma na celu pomoc uczniom w zwiększeniu bezpieczeństwa w sieci, wprowadzenie ich w zagadnienie uzależnień od multimediów, wyjaśnienie zjawiska cyberprzemocy oraz naukę reagowania na przemoc.
4. 10.12 o godzinie 9.30 w klasie 0 odbędzie się program profilaktyczny „Emocje”. Program przeprowadzony zostanie przez firmę Progres - Centrum Profilaktyki i Psychoedukacji na terenie szkoły. Program „Emocje” ma na celu naukę rozróżniania emocji od uczuć, prowokowanie do szukania odpowiedzi na pytanie: Jak radzę sobie z trudnymi emocjami?, pokazanie konstruktywnych sposobów rozładowywania trudnych emocji.
Zespół ds. Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej
Zapraszamy Szanownych Państwa: nauczycieli oraz rodziców dzieci i młodzieży szkolnej, na ostatnią w tym roku konferencję online, na temat: "Czy emocje nadążają za zmianami w naszym życiu? O przydatności inteligencji emocjonalnej w przystosowaniu się do niepewnych czasów."
Spotkanie online odbędzie się w środę, 9.12.2020 r. w godzinach 18.00-20.00. Aby wziąć udział w webinarze, należy dokonać zgłoszenia na stronie:https://edu.documaster.pl/konferencja-9-12
Wydarzenie poprowadzi Renata Gut, założycielka i zarządzająca Instytutem Talentów Flashpoint w Polsce.
Iwona Iwanków
Dyrektor SP Małkowice
Andrzejki są tradycją przekazywaną z pokolenia na pokolenie, dlatego też 30 listopada dzieci z oddziału przedszkolnego przeniosły się w magiczny świat wróżb i zabaw.
Atmosfera od samego rana była gorąca. Podekscytowane dzieci nie mogły doczekać się rozpoczęcia zabawy. Chciały poznać swoją przyszłość - tą bliską i daleką, chociaż miały świadomość, że wróżba to tylko zabawa i nie należy traktować jej poważnie.
Andrzejkowe spotkanie zachowało swój tajemniczy urok i magię o czym świadczą dołączone zdjęcia.
V.J.
2 grudnia Zebrania z Rodzicami odbędą się online za pośrednictwem platformy Microsoft Teams na kontach uczniów.
Wszystkich Rodziców Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w Zebraniach.
Klasy 1-3 zebranie o godzinie 16:00
Klasy 4-8 zebranie o godzinie 17:00
Iwona Iwanków
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Małkowicach
Przerwa Świąteczna – 23.12.2020 r. – 30.12.2020 r.
Ferie Zimowe – 4.01.2021 r. – 15.01.2021
Iwona Iwanków
Dyrektor SP Małkowice
W przyszłym tygodniu odbędzie się w naszej szkole próbny egzamin ósmoklasisty:
30.11. (poniedziałek) język polski
1.12 (wtorek) matematyka
4.12 (piątek) język angielski i język niemiecki
W dniach egzaminów próbnych Uczniowie 8 klas nie będą mieli lekcji.
Lekcje Nauczycieli prowadzących egzaminy próbne zostaną odwołane.
O dalszych szczegółach egzaminu próbnego Uczniowie zostaną poinformowani przez elektroniczny dziennik Librus.
Iwona Iwanków
Dyrektor SP Małkowice
Informacje na temat zmian na egzaminie ósmoklasisty znajdują się na stronie MEiN:
https://www.gov.pl/web/edukacja/zmiany-na-egzaminie-osmoklasisty-i-egzaminie-maturalnym-w-2021-r
Zachęcamy również do obejrzenia wideochatu z szefem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej oraz prezentacji:
https://www.facebook.com/ministerstwo.edukacji/videos/2822544454690124/
Zmiany na egzaminie ósmoklasisty i egzaminie maturalnym w 2021
Iwona Iwanków
Dyrektor SP Małkowice
V.J.
25 listopada swoje święto obchodzi Pluszowy Miś – najpopularniejsza i najsympatyczniejsza maskotka na świecie. Dziecięcy świat zabawek jest wypełniony misiami różnej wielkości, kształtu i koloru. Dzieci z Zerówki przekonały się o tym, kiedy poznały pluszowych przyjaciół swoich koleżanek i kolegów. Każdy z przyniesionych misiów miał swoją ciekawą historię, którą dzieci chętnie opowiadały (wcześniej poznały historię powstania pluszowego misia). Przyznały też, że słodki niedźwiadek to dla nich nieodłączny towarzysz zabaw, jedyna przytulanka na otarcie łez i ukochana „ podusia do snu".
Miś przez lata był pozytywnym, czasami ciapowatym albo nieco zwariowanym bohaterem wielu bajek, piosenek, komiksów i filmów nie tylko dla dzieci. Ten pluszak daje poczucie bezpieczeństwa, a czasami szczęście nie tylko dzieciom. Wielu dorosłych szuka w nim pocieszenia i z sentymentem wspomina swojego starego misia.
V.J.
Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu ogłasza historyczny, plastyczno-literacki konkurs dla dzieci i młodzieży „(Nie)zatarte tropy. Zwierzęta w opowieściach rodzinnych i historii Polski”.
Tematem prac mają być zwierzęta – bohaterowie wydarzeń historycznych, które zapisały się bądź to w pamięci zbiorowej Polaków o XX wieku, bądź też w rodzinnych przekazach uczestników konkursu. Organizatorzy chcieliby skłonić uczniów do przeprowadzenia swego rodzaju śledztw, przepytania rodziców i dziadków, przewertowania książek, przeszukania Internetu. Wszystko to, aby wydobyć na światło dzienne mniej i bardziej znane, a niekiedy zupełnie zapomniane opowieści o godnych pamiętania psach, koniach, niedźwiedziach albo słoniach. Bohaterami prac mogą być także słynne, wielokrotnie opisywane zwierzęta, których dzieje zainteresują i zainspirują uczestników.
Konkurs jest przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych w wieku 8–18 lat. Atrakcyjne nagrody (sprzęt elektroniczny, gry planszowe, książki i materiały edukacyjne IPN) będą przyznawane w 4 grupach wiekowych: 8–9, 10–12, 13–15 i 16–18 lat.
Aby wziąć udział w konkursie, należy przygotować:
1) pracę plastyczną (format A4 lub A3, dowolna niekomputerowa technika);
2) wypowiedź pisemną (np. kartka z pamiętnika, krótki reportaż, opowiadanie, rozprawka, sprawozdanie, wywiad ze świadkiem historii),
poświęcone zwierzęciu – bohaterowi wydarzeń historycznych.
Na prace konkursowe (koniecznie opatrzone informacją „Konkurs »(Nie)zatarte tropy«”) w formie elektronicznej lub materialnej czekamy do 10 grudnia 2020 roku. Wyniki będą opublikowane 17 grudnia. Wszelkie szczegółowe informacje znajdziecie Państwo w regulaminie konkursu, który zamieszczamy poniżej.
Serdecznie zapraszamy do udziału!
Regulamin konkursu "(Nie)zatarte tropy"
Aktywność fizyczna dzieci w czasie pandemii
Drodzy Rodzice, nasza szkoła bierze udział w zbieraniu danych na temat aktywności fizycznej dolnośląskich uczniów, w tym aktywności podejmowanej w okresie pandemii COVID-19. Zebrane informacje pozwolą na lepsze, skuteczniejsze działania w tym obszarze, a wszystko po to, żeby zadbać o zdrowie i kondycję dzieci. Bardzo proszę o wypełnienie poniższej ankiety. W imieniu dzieci klas I-III, ankietę wypełniają rodzice/ opiekunowie prawni. W klasach IV-VIII prosimy, żeby ankietę wypełnili rodzice/ opiekunowie prawni i dzieci.
Link:
Badania, które są anonimowe, prowadzi Szkolny Związek Sportowy „Dolny Śląsk” wraz z Fundacją V4SPORT we współpracy Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego.
Prosimy o możliwie najszybsze wypełnienie ankiet. Ostateczny termin upływa w dn. 12.12.2020 r.
Iwona Iwanków
Dyrektor SP Małkowice
Powered by aSc EduPage