3 kroki do sukcesu na egzaminie z matematyki
Krok 1.
Rozwiązuj całe arkusze egzaminacyjne w 100 minut
W okresie bezpośrednio poprzedzającym egzamin ósmoklasisty skup się na rozwiązywaniu zadań z przykładowych arkuszy egzaminacyjnych. Znajduje się w nich odpowiednia liczba zadań różnego typu z różnych działów matematyki – tak jak na egzaminie. Wyznacz sobie taki sam czas jak na egzaminie, czyli 100 minut. Zacznij od rozwiązania zadań, których jesteś pewien. Pamiętaj także o poniższych radach:
jeśli pierwszy pomysł na rozwiązanie zadania nie daje oczekiwanych rezultatów, spróbuj jeszcze raz od początku, inną metodą;
rób rysunki, schematy – zastanów się, o jakie przydatne elementy można uzupełnić rysunek dany w zadaniu;
po rozwiązaniu zadania sprawdź, czy otrzymany wynik spełnia wszystkie warunki sformułowane w zadaniu;
w zadaniach otwartych zapisuj pełne rozwiązania, a nie tylko końcowe wyniki;
zadań zamkniętych nie zostawiaj bez odpowiedzi.
Krok 2.
Analizuj swoje wyniki, ucz się na własnych błędach
Po rozwiązaniu każdego arkusza zadań, porównaj swoje rozwiązania z proponowanymi przez autorów arkuszy. W ten sposób sprawdzisz, czy twoje rozumowanie było właściwe oraz czy poprawnie je zapisałeś. Dzięki temu poznasz też inne metody rozwiązań zadań, co pozwoli Ci pogłębić rozumienie niektórych pojęć i spojrzeć na dane zagadnienie z różnych stron. Pamiętaj, że zawsze możesz poprosić swojego nauczyciela matematyki o wyjaśnienie kłopotliwych kwestii.
Krok 3.
Określ swoje mocne i słabe strony
Po rozwiązaniu każdego arkusza wypisz na osobnych kartkach swoje mocne i słabe strony. Umieść je w widocznym dla siebie miejscu. Mocne strony będą dodawać Ci wiary we własne siły, a dzięki wypisaniu słabych – masz jeszcze szansę je wyeliminować.
CO JESZCZE WARTO WIEDZIEĆ?
Egzamin z matematyki trwa 100 minut.
W arkuszu jako pierwsze zamieszczone są zadania zamknięte (15), a po nich – zadania otwarte (4).
Za poprawne rozwiązanie zadań zamkniętych możesz otrzymać 15 wszystkich punktów możliwych do zdobycia. Za rozwiązanie zadań otwartych – 10 punktów. Maksymalnie możesz otrzymać 25 punktów..
Za rozwiązanie zadania otwartego dowolnym poprawnym sposobem (nawet nie najprostszym) otrzymuje się maksymalną liczbę punktów.
CO SPRAWDZA EGZAMIN Z MATEMATYKI?
Zadania w arkuszu egzaminacyjnym sprawdzą kompetencje matematyczne ucznia:
umiejętność zastosowania wiedzy matematycznej w praktyce,
znajomość faktów matematycznych (wzorów, reguł postępowania),
zdolność analizowania i rozwiązywania problemów, w tym także planowania procesu ich rozwiązywania.
W arkuszu spotkamy się z zadaniami dotyczącymi wykorzystania matematyki na co dzień – zarówno tej ujętej we wzory i reguły, jak i tej, która jest pewnym specyficznym sposobem myślenia i działania.
OD CZEGO ZACZĄĆ PRZYGOTOWANIA?
Rozwiązywanie zadań z matematyki to codzienna szkolna praktyka. Egzaminowi towarzyszy dodatkowo presja czasowa, a także – często – zdenerwowanie. Dlatego przy okazji każdej klasówki czy egzaminu próbnego można przypominać uczniom pewne zasady, które ułatwią osiągnięcie lepszych wyników:
Zajmij się najpierw zadaniami, które potrafisz rozwiązać. Zadania, które „nie wychodzą”, analizuj w drugiej kolejności. W ten sposób lepiej wykorzystasz czas przeznaczony na egzamin.
Każde polecenie przeczytaj uważnie co najmniej dwa razy. Każdy wyraz może okazać się ważny i zawierać wskazówki potrzebne do zaznaczenia poprawnej odpowiedzi lub sformułowania rozwiązania.
Analizę zadania uzupełniaj o rysunek, schemat, tabelkę. Graficzne rozpracowanie zadania pozwala czasami na znalezienie sprytniejszego czy szybszego rozwiązania.
Nie trwaj zbyt długo przy jednym pomyśle na rozwiązanie, gdy nie daje on oczekiwanych rezultatów – spróbuj jeszcze raz od początku inną metodą.
Sprawdź otrzymany wynik, czyli odpowiedz sobie na pytanie, czy spełnia on wszystkie warunki sformułowane w zadaniu.
Egzamin z Języka angielskiego
Informacje Centralnej Komisji Egzaminacyjnej –
Egzamin ósmoklasisty z języka obcego