Program Rozwoju Czytelnictwa

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa nasza szkoła pozyskała fundusze na zakup nowych książek do biblioteki. Zostało zakupionych 301 pozycji książkowych. Uczniowie wyjeżdżali na wycieczki, realizowali projekty edukacyjne:

„Od biblioteki do mediateki”

Projekt był realizowany w klasie siódmej. Polegał na odwiedzeniu szkolnej biblioteki, zapoznaniu się z zasobami bibliotecznymi, szczególnie z nowościami. Następnie uczniowie wybrali  się do Mediateki – nowoczesnej i wyposażonej w książki, multimedia i gry planszowe filii Miejskiej Biblioteki we Wrocławiu.

„Ogólnopolski dzień czytania książek Małgorzaty Musierowicz”

W ramach tego projektu uczniowie klasy szóstej czytali fragmenty z wybranych przez siebie książek Małgorzaty Musierowicz. Odbiorcami były dzieci z klas piątych i czwartych.  Akcja bardzo spodobała się młodszym dzieciom, które z wielkim zainteresowaniem słuchały „Kłamczuchy”, „Kwiatu kalafiora”, „Szóstej klepki”.

„Lapbookowa podróż dookoła świata”

Projekt został przeprowadzony w klasie piątej podczas omawiania lektury Juliusza Verne’a zatytułowanej „W osiemdziesiąt dni dookoła świata”. Chętni uczniowie na zajęciach bibliotecznych wykonywali lapbooki, czyli własnoręcznie wykonane trójwymiarowe książki tematyczne związane z lekturą.

„A to bajka”

W tym przedsięwzięciu udział wzięli uczniowie klasie czwartej, którzy najpierw odwiedzili szkolną bibliotekę i zapoznali się  ze zbiorami baśni różnych autorów. Kolejnym etapem było stworzenie własnych utworów, których akcja rozgrywała się dawno, dawno temu, za siedmioma górami i za siedmioma lasami… Efekty tej pisarskiej pracy przyozdobiły biblioteczną gazetkę ścienną i każdy mógł przenieść się w bibliotece w świat baśniowej wyobraźni wykreowanej przez czwartoklasistów.

D.Z.