Konkurs dla klas 4-8 “Sentencje po angielsku na plakatach”
Warsztaty cukiernicze - jak powstają lody
Warsztaty kulinarne i cukiernicze są doskonałym sposobem aktywnego spędzania czasu. Poza dobrą zabawą można otrzymać dużą porcję wiedzy. Przekonały się o tym dzieci z Zerówki, które 13- tego marca 2024 r. wybrały się na wycieczkę do Kątów Wr., do cukierni Wanda. Przedszkolaki poznały podziemne miejsca, w których produkuje się lody, a także tajniki ich powstawania. Miały możliwość, przy niewielkiej pomocy pracowników, porcjować lody, które sprzedawane są na gałki, a także wyciskać tzw. kręcone. Była również degustacja lodów, które produkowane są na naturalnych komponentach, co niewątpliwie wpływa na ich walory smakowe i odżywcze. Nadwyżkę kalorii dzieci spaliły, spacerując po Parku Krajobrazowym Doliny Bystrzycy oraz na placu zabaw.
V.J.
M.H.30
Eliminacje Ogólnopolskiego turnieju wiedzy pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom"
W środę 13 marca 2024 r. W Gniechowicach odbyły się gminne eliminacje Ogólnopolskiego turnieju wiedzy pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom". Nasi Uczniowie licznie reprezentowall SP Małkowice oraz OSP Małkowice. Zakres wiedzy był bardzo obszerny, obejmował zarówno teorię, jak i wiedzę praktyczną. Tym bardziej cieszy fakt, że wszyscy nasi Uczniowie osiągnęli bardzo wysokie wyniki. Uczeń z klasy II - Damian N. zakwalifikował się do szczebla powiatowego, a uczniowie klasy IV Marcel R. I Adam K. oraz uczennica klasy 8 Hania K. zostali wyróżnieni. Tak wysoki poziom był efektem współpracy w ramach Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej z OSP Małkowice. Wielkie podziękowania i ukłony dla całej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Małkowicach.
E.K.
Dzień Świętego Patryka w naszej szkole
Niczym budzące się do życia rośliny na łąkach i polach szmaragdowej Irlandii nasi uczniowie poczuli pierwszy przypływ wiosny. Wraz z nim wstąpiła nadzieja na słońce, dłuższe dni i zieleń, która już za chwilę wybuchnie z pełną mocą. W przypływie wiosennej energii stworzyli dzisiaj prace na zbliżający się Dzień Świętego Patryka, patrona Irlandii. Nasze szkolne tablice zazieleniły się motywami z legend irlandzkich, dając nadzieję, że już niebawem wiosna zawita w nasze szkolne progi z pełną energią. A może Leprechaun, oprócz garnka złota, zostawi nam cenniejsze złoto, jakim są wiosenne promienie słońca tak upragnione po długiej zimie.
M.M.
Warsztaty Terapeutyczno-Rozwojowe z elementami dramaterapii dla uczniów klas VII i VIII
Dnia 15 marca 2024r. dla uczniów klas VII i VIII zostały zorganizowane Warsztaty Terapeutyczno-Rozwojowe z elementami dramaterapii. Warsztaty poprowadził aktor Teatru Współczesnego i wykładowca Akademii Sztuk Teatralnych Miłosz Pietruski. Podczas zajęć uczestnicy mieli możliwość i okazję nauczyć się skutecznego wyrażania swoich emocji oraz myśli, a także poznawać innych i zrozumieć ich punkt widzenia.
M.J.
N.I-Ł.
"Lekcja na Olimpie"
15 marca odbyła się długo wyczekiwana przez piątoklasistów i piątoklasistki lekcja na Olimpie. Projekt podsumowuje omawianie mitologii na języku polskim i łączy się z wiedzą z lekcji historii. Uczniowie i uczennice po wylosowaniu swojej postaci z mitologii przygotowują się do jej przedstawienia poprzez strój, atrybut oraz wypowiedź ustną. I tak na lekcji pojawili się bogowie: Zeus, Posejdon, Hefajstos, Hades, Dionizos, Apollo czy Hermes oraz boginie: Hera, Afrodyta, Demeter, Artemida i Hestia. Nie zabrakło też herosa Heraklesa, zjawili się również bohaterowie znanych mitów nienależący do grona bogów, czyli Syzyf i Dedal. Projekt jest realizowany corocznie, ale pierwszy raz od dawna, klasa 5 jest liczniejsza i do już sporego grona dołączył także Eros.
Wszyscy wykazali się ogromnym zaangażowaniem i wiedzą. Dzięki ich pomysłowości uczniowie i uczennice z pozostałych klas mogli sobie przypomnieć mitologię, odgadując kto za kogo się przebrał.
M.W.
P.S. Bardzo dziękuję wszystkim rodzicom i rodzeństwu uczniów i uczennic kl. 5, którzy pomogli w realizacji tego projektu.
14 marca - Światowy Dzień Matematyki
Matematyka kształtuje i uczy, jest fundamentem logicznego myślenia, pełni ważną funkcję w procesach poznawania i rozumienia otaczającego nas świata. Dzieci nigdy nie są za małe na spotkanie z „ Królową nauk”. Czują ją intuicyjnie, mają w sobie niezwykły, cenny i naturalny potencjał. Dzieci z zerówki próbowały odpowiedzieć na pytanie „Co to jest matematyka ?” Padały różne odpowiedzi…, że to taka lekcja w szkole…, to jest liczenie, dodawanie, odejmowanie. Przygotowane do możliwości dzieci zabawy muzyczne, dydaktyczne, plastyczne i ruchowe sprawiły dzieciom dużo satysfakcji i radości. Wszystkie zadania, z którymi wyśmienicie sobie radziły, utwierdziły przedszkolaków w tym, że matematyka może być ciekawa i przyjemna.
V.J.
M.H.9
Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego ‘Forget-me-not”
Zachęcam do udziału w konkursie dla klas 4-8.
Więcej informacji: http://www.filotimo.pl
Konkurs skierowany jest do wszystkich uczniów klas 4-8 – nie tylko tych najlepszych.
W testach konkursowych zawarte są pytania o różnej skali trudności, dlatego wszyscy uczniowie mogą spróbować swoich sił.
Na poziomie przeznaczonym dla kl. IV szkoły podstawowej, mogą wziąć również udział bardziej zaawansowani uczniowie kl. 3.
Zakres materiału dla poszczególnych klas znajduje się na stronie internetowej:
www.filotimo.pl w zakładce MATERIAŁY
Obejmuje on:
- Krótkie opowiadanie z przetłumaczonymi słówkami,
- Ok.10 sentencji (po angielsku i po polsku)
- Ok. 5 piosenek (z tłumaczeniem na język polski)
W zakładce PRZYKŁADY I PUNKTACJA
jest więcej informacji na co zwrócić uwagę, przygotowując się do konkursu.
Konkurs odbędzie się dnia 17 kwietnia (środa) na 4. godzinie lekcyjnej (10:15-11:00) w naszej szkole.
Płatność za konkurs przyjmuje nauczyciel języka angielskiego: 13 zł 50gr od ucznia.
Zgłoszenia i wpłaty należy dokonać do dnia 12 marca 2024 r.
Materiały przygotowawcze w edycji wiosennej zawierają opowiadanie powtórzone z edycji jesiennej, natomiast pozostałe materiały (tzn. lista piosenek i sentencje) są nowe.
Wielu uczniów bierze chętnie udział w konkursie dwukrotnie w ciągu roku szkolnego i za drugim razem poprawiają oni swoje wyniki.
Dla uczniów biorących udział w konkursie przewidziano następujące rodzaje dyplomów:
DYPLOM UZNANIA za uzyskanie 50% – 85% punktów możliwych
DYPLOM Z WYRÓŻNIENIEM za 86% – 99%
DYPLOM LAUREATA za 100%.
Każdy uczeń, który uzyska wynik poniżej 50% otrzyma DYPLOM UCZESTNIKA.
Ponadto uczniowie z tytułem laureata dostaną nagrody książkowe.
A.K
Wiosenne Sprzątanie Gminy
Już w najbliższą sobotę zapraszamy do wzięcia udziału we wspólnej akcji 𝑾𝒊𝒐𝒔𝒆𝒏𝒏𝒆𝒈𝒐 𝑺𝒑𝒓𝒛𝒂̨𝒕𝒂𝒏𝒊𝒂 𝑮𝒎𝒊𝒏𝒚!
Miejsca i godziny w poszczególnych miejscowościach ustalają sołtysi, natomiast w Kątach Wrocławskich spotykamy się o 𝟭𝟬:𝟬𝟬.
Po akcji sprzątania, ok. godziny 12:00 zapraszamy na grodzisko na eko warsztaty o tematyce recyclingu i zero waste oraz ognisko.
V Konkurs Wiedzy o Powiecie Wrocławskim
Z radością informujemy, że odbyły się szkolne eliminacje do Konkursu Wiedzy o Powiecie Wrocławskim dla klas 7. Najlepsze wyniki osiągnęli i będą reprezentować naszą szkołę: Julia T., Filip W. i Kuba K.
M.W.
Projekt Mistrzyni Szymborska
W Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, czyli 21 lutego, odbyła się uroczysta Gala podsumowująca projekt "Mistrzyni Szymborska" realizowany w naszej szkole. Wydarzenie swoją obecnością uświetnili: burmistrz Miasta i Gminy Kąty Wrocławskie pan Julian Żygadło i przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Sportu pani Katarzyna Sebzda - Sztul. Na uroczystości dzięki uroczym prowadzącym Kubie i Lenie przypomnieliśmy sobie najważniejsze informacje z życia naszej noblistki, mogliśmy także wysłuchać Hani, Weroniki i Zuzi, które zaprezentowały swoje interpretacje utworów Wisławy Szymborskiej, wreszcie usłyszeliśmy także głos samej poetki i jej wiersz pt. "Właściwie każdy wiersz". W trakcie trwania projektu odbyło się kilka konkursów, m.in. "Wypisz, wymaluj Szymborska" i "Malujemy poezję Wisławy". Podczas gali nagrodzono zwycięzców tychże konkursów. Na wielki finał wszyscy razem odśpiewaliśmy "Nic dwa razy" i tak całoroczny projekt oraz gala przeszły do historii. Na pamiątkę tego pięknego i bardzo cennego czasu przygotowaliśmy także zakładki do książek, które zostały wręczone uczestnikom quizu dotyczącego poetki. Mamy nadzieję, że poznana twórczość Wisławy Szymborskiej będzie towarzyszyła naszym uczniom i uczennicom, także po skończeniu projektu.
M.W.
M.M.
1
Mali mistrzowie kuchni
W dniu 29.02.24r. oddział przedszkolny oraz klasa 4. wraz z opiekunami uczestniczyli w warsztatach kulinarnych w restauracji Azyl w Kątach Wrocławskich. Celem wycieczki było zainteresowanie umiejętnościami kulinarnymi wykorzystywanymi w życiu codziennym. W trakcie kilkugodzinnego spotkania dzieci dowiedziały się, jakie są zasady prawidłowego odżywania się niezbędne w dorosłym życiu. Przypomniały sobie o tym, dlaczego tak ważne jest przestrzeganie higieny osobistej podczas przyrządzania i spożywania posiłków. Doskonaliły umiejętności posługiwania się różnorodnym sprzętem AGD, współpracy w grupie, kulturalnego zachowania się przy stole. Poznały także historię powstania restauracji. Na zakończenie spotkania mogły próbować przygotowane przez siebie dania.
J.K.
12
Niezwykli Goście w Zerówce
Dzień Babci i Dziadka na stałe wpisany jest w kalendarzu uroczystości naszej szkoły. Na zaproszenie dzieci,16-tego lutego 2024r., o godzinie 17.00 do naszej szkoły licznie przybyli babcie i dziadkowie, aby obejrzeć swoje wnuczęta podczas występów. Dzieci z zerówki zaprezentowały swoje umiejętności aktorskie, wokalne, plastyczne i taneczne. Oklaskom, uznaniom , wzruszeniom i miłym gestom ze strony cudownych gości nie było końca. Dużą radością dla dzieci i ich dziadków była możliwość wspólnych zabaw i tańców. W dowód pamięci i miłości dzieci narysowały portrety babć i dziadków, które były ich 100% kopią. Każdy bez większych problemów rozpoznał swoją podobiznę. Jak na prawdziwą uroczystość przystało nie zabrakło pięknego tortu, o który zatroszczyli się rodzice. To był wyjątkowy wieczór. Babcie i dziadkowie z dumą i uśmiechem opuszczali mury naszej szkoły.
Dziękujemy wszystkim za mile spędzony czas.
V.J.
M.H.6
Gminne Zawody sportowe w Jaszkotlu
We wtorek 20.02.2024 odbyły się Gminne Igrzyska Młodzieży w piłce siatkowej w ZS w Jaszkotlu. Naszą szkołę godnie reprezentowali Uczennice i Uczniowie klas 5 i 6. Nasi Sportowcy pokazali wielkie serce i charakter do gry. Reprezentacja dziewczyn zajęła IV miejsce, a chłopcy V. Doświadczyliśmy czystej rywalizacji sportowej i cudownej atmosfery. Pokazaliśmy się ze świetnej strony! Do następnego razu!
E.K.
Bal Karnawałowy
Dnia 13 lutego na sali gimnastycznej odbył się szkolny bal karnawałowy klas 4-8. W organizację został włączony samorząd szkolny, który zapewnił liczne atrakcje. Była fotobudka do wspólnych zdjęć, kącik walentynkowy, odpoczynkowy oraz muzyczna playlista stworzona specjalnie na ten dzień. Co więcej, każda z klas przygotowała aktywność dla całej reszty. Był taniec z balonem, belgijka czy quiz muzyczny. Zabawa była przednia!M.K
M.J4
Temat lekcji w klasie 4: Zawisza Czarny i Bitwa pod Grunwaldem.
Podczas lekcji historii Uczniowie wcielili się w rolę króla Jagiełły i posłów krzyżackich.
M.K
W.Sz.
"Szare, bure i ponure - wszystkie koty za pan brat". Dzień Kota w Zerówce
To niezwykłe święto, które w kalendarzu widnieje 17-tego lutego (sobota), zerówkowicze, z oczywistych względów obchodzili w piątek, 16-tego lutego. Tego dnia, dzieci upodobniły się do swoich czworonożnych przyjaciół, których nie sposób było nie zauważyć. Celem zajęć było rozwijanie empatii (uwrażliwianie na potrzeby wszystkich zwierząt); wzbogacenie informacji na temat prawidłowej opieki nad tymi wyjątkowo intrygującymi pupilami; wyzwalanie aktywności twórczej: językowej, ruchowej, plastycznej i muzycznej.
V.J
M.H.
Dzień Języka Ojczystego w klasie 4
W środę 21 lutego uczniowie klasy 4. włączyli się w obchody Dnia Języka Ojczystego. W trakcie zajęć poznawali tajniki wiedzy o języku polskim. Dowiedzieli się, czym jest język ojczysty, dlaczego ważne jest, aby w poprawny sposób go używać. Poznali sposoby wzbogacania zasobu słownictwa. Chętnie uczestniczyli w przygotowanych zabawach-kalamburach, rebusach, rymowankach. Próbowali recytować znane łamańce językowe. Te zmagania okazały się najtrudniejsze. Dodatkowo na korytarzu szkolnym umieścili własnoręcznie przygotowane gazetki informujące o historii i znaczeniu tego szczególnego dnia wraz z licznymi ciekawostkami.
J.K
Szkolna wycieczka na lodowisko w Świdnicy
12 lutego odbyła się jeszcze jedna szkolna wycieczka na lodowisko. Uczniowie klas 5-8 doskonalili technikę jazdy na łyżwach i dobrze się bawili.
A.K
Poradnik dla rodziców i nauczycieli "Klikam z głową"
Z myślą o nauczycielach i rodzicach opracowane zostało nowe wydanie poradnika „Klikam z głową”, który zawiera informacje o zagrożeniach czyhających na użytkowników nowoczesnych technik komunikacyjnych i przedstawia sposoby reagowania na nie. Materiały w nim zawarte są doskonałym punktem wyjścia do dyskusji z dziećmi i młodzieżą oraz wypracowania tzw. dobrych praktyk:
Archiwum Aktualności