Aktualności
Warsztaty cukiernicze - jak powstają lody
Warsztaty kulinarne i cukiernicze są doskonałym sposobem aktywnego spędzania czasu. Poza dobrą zabawą można otrzymać dużą porcję wiedzy. Przekonały się o tym dzieci z Zerówki, które 13- tego marca 2024 r. wybrały się na wycieczkę do Kątów Wr., do cukierni Wanda. Przedszkolaki poznały podziemne miejsca, w których produkuje się lody, a także tajniki ich powstawania. Miały możliwość, przy niewielkiej pomocy pracowników, porcjować lody, które sprzedawane są na gałki, a także wyciskać tzw. kręcone. Była również degustacja lodów, które produkowane są na naturalnych komponentach, co niewątpliwie wpływa na ich walory smakowe i odżywcze. Nadwyżkę kalorii dzieci spaliły, spacerując po Parku Krajobrazowym Doliny Bystrzycy oraz na placu zabaw.
Eliminacje Ogólnopolskiego turnieju wiedzy pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom"
W środę 13 marca 2024 r. W Gniechowicach odbyły się gminne eliminacje Ogólnopolskiego turnieju wiedzy pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom". Nasi Uczniowie licznie reprezentowall SP Małkowice oraz OSP Małkowice. Zakres wiedzy był bardzo obszerny, obejmował zarówno teorię, jak i wiedzę praktyczną. Tym bardziej cieszy fakt, że wszyscy nasi Uczniowie osiągnęli bardzo wysokie wyniki. Uczeń z klasy II - Damian N. zakwalifikował się do szczebla powiatowego, a uczniowie klasy IV Marcel R. I Adam K. oraz uczennica klasy 8 Hania K. zostali wyróżnieni. Tak wysoki poziom był efektem współpracy w ramach Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej z OSP Małkowice. Wielkie podziękowania i ukłony dla całej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Małkowicach.
Dzień Świętego Patryka w naszej szkole
Niczym budzące się do życia rośliny na łąkach i polach szmaragdowej Irlandii nasi uczniowie poczuli pierwszy przypływ wiosny. Wraz z nim wstąpiła nadzieja na słońce, dłuższe dni i zieleń, która już za chwilę wybuchnie z pełną mocą. W przypływie wiosennej energii stworzyli dzisiaj prace na zbliżający się Dzień Świętego Patryka, patrona Irlandii. Nasze szkolne tablice zazieleniły się motywami z legend irlandzkich, dając nadzieję, że już niebawem wiosna zawita w nasze szkolne progi z pełną energią. A może Leprechaun, oprócz garnka złota, zostawi nam cenniejsze złoto, jakim są wiosenne promienie słońca tak upragnione po długiej zimie.
Warsztaty Terapeutyczno-Rozwojowe z elementami dramaterapii dla uczniów klas VII i VIII
Dnia 15 marca 2024r. dla uczniów klas VII i VIII zostały zorganizowane Warsztaty Terapeutyczno-Rozwojowe z elementami dramaterapii. Warsztaty poprowadził aktor Teatru Współczesnego i wykładowca Akademii Sztuk Teatralnych Miłosz Pietruski. Podczas zajęć uczestnicy mieli możliwość i okazję nauczyć się skutecznego wyrażania swoich emocji oraz myśli, a także poznawać innych i zrozumieć ich punkt widzenia.
"Lekcja na Olimpie"
15 marca odbyła się długo wyczekiwana przez piątoklasistów i piątoklasistki lekcja na Olimpie. Projekt podsumowuje omawianie mitologii na języku polskim i łączy się z wiedzą z lekcji historii. Uczniowie i uczennice po wylosowaniu swojej postaci z mitologii przygotowują się do jej przedstawienia poprzez strój, atrybut oraz wypowiedź ustną. I tak na lekcji pojawili się bogowie: Zeus, Posejdon, Hefajstos, Hades, Dionizos, Apollo czy Hermes oraz boginie: Hera, Afrodyta, Demeter, Artemida i Hestia. Nie zabrakło też herosa Heraklesa, zjawili się również bohaterowie znanych mitów nienależący do grona bogów, czyli Syzyf i Dedal. Projekt jest realizowany corocznie, ale pierwszy raz od dawna, klasa 5 jest liczniejsza i do już sporego grona dołączył także Eros.
Wszyscy wykazali się ogromnym zaangażowaniem i wiedzą. Dzięki ich pomysłowości uczniowie i uczennice z pozostałych klas mogli sobie p
14 marca - Światowy Dzień Matematyki
Matematyka kształtuje i uczy, jest fundamentem logicznego myślenia, pełni ważną funkcję w procesach poznawania i rozumienia otaczającego nas świata. Dzieci nigdy nie są za małe na spotkanie z „ Królową nauk”. Czują ją intuicyjnie, mają w sobie niezwykły, cenny i naturalny potencjał. Dzieci z zerówki próbowały odpowiedzieć na pytanie „Co to jest matematyka ?” Padały różne odpowiedzi…, że to taka lekcja w szkole…, to jest liczenie, dodawanie, odejmowanie. Przygotowane do możliwości dzieci zabawy muzyczne, dydaktyczne, plastyczne i ruchowe sprawiły dzieciom dużo satysfakcji i radości. Wszystkie zadania, z którymi wyśmienicie sobie radziły, utwierdziły przedszkolaków w tym, że matematyka może być ciekawa i przyjemna.
Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego ‘Forget-me-not”
Zachęcam do udziału w konkursie dla klas 4-8.
Więcej informacji: http://www.filotimo.pl
Konkurs skierowany jest do wszystkich uczniów klas 4-8 – nie tylko tych najlepszych.
W testach konkursowych zawarte są pytania o różnej skali trudności, dlatego wszyscy uczniowie mogą spróbować swoich sił.
Wiosenne Sprzątanie Gminy
Już w najbliższą sobotę zapraszamy do wzięcia udziału we wspólnej akcji 𝑾𝒊𝒐𝒔𝒆𝒏𝒏𝒆𝒈𝒐 𝑺𝒑𝒓𝒛𝒂̨𝒕𝒂𝒏𝒊𝒂 𝑮𝒎𝒊𝒏𝒚!
Miejsca i godziny w poszczególnych miejscowościach ustalają sołtysi, natomiast w Kątach Wrocławskich spotykamy się o 𝟭𝟬:𝟬𝟬.
Po akcji sprzątania, ok. godziny 12:00 zapraszamy na grodzisko na eko warsztaty o tematyce recyclingu i zero waste oraz ognisko.
V Konkurs Wiedzy o Powiecie Wrocławskim
Z radością informujemy, że odbyły się szkolne eliminacje do Konkursu Wiedzy o Powiecie Wrocławskim dla klas 7. Najlepsze wyniki osiągnęli i będą reprezentować naszą szkołę: Julia T., Filip W. i Kuba K.
M.W.
Projekt Mistrzyni Szymborska
W Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, czyli 21 lutego, odbyła się uroczysta Gala podsumowująca projekt "Mistrzyni Szymborska" realizowany w naszej szkole. Wydarzenie swoją obecnością uświetnili: burmistrz Miasta i Gminy Kąty Wrocławskie pan Julian Żygadło i przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Sportu pani Katarzyna Sebzda - Sztul. Na uroczystości dzięki uroczym prowadzącym Kubie i Lenie przypomnieliśmy sobie najważniejsze informacje z życia naszej noblistki, mogliśmy także wysłuchać Hani, Weroniki i Zuzi, które zaprezentowały swoje interpretacje utworów Wisławy Szymborskiej, wreszcie usłyszeliśmy także głos samej poetki i jej wiersz pt. "Właściwie każdy wiersz". W trakcie trwania projektu odbyło się kilka konkursów, m.in. "Wypisz, wymaluj Szymborska" i "Malujemy poezję Wisławy". Podczas gali nagrodzono zwycięzców tychże konkursów. Na wielki finał wszyscy razem odśpiewaliśmy "
Mali mistrzowie kuchni
W dniu 29.02.24r. oddział przedszkolny oraz klasa 4. wraz z opiekunami uczestniczyli w warsztatach kulinarnych w restauracji Azyl w Kątach Wrocławskich. Celem wycieczki było zainteresowanie umiejętnościami kulinarnymi wykorzystywanymi w życiu codziennym. W trakcie kilkugodzinnego spotkania dzieci dowiedziały się, jakie są zasady prawidłowego odżywania się niezbędne w dorosłym życiu. Przypomniały sobie o tym, dlaczego tak ważne jest przestrzeganie higieny osobistej podczas przyrządzania i spożywania posiłków. Doskonaliły umiejętności posługiwania się różnorodnym sprzętem AGD, współpracy w grupie, kulturalnego zachowania się przy stole. Poznały także historię powstania restauracji. Na zakończenie spotkania mogły próbować przygotowane przez siebie dania.
Niezwykli Goście w Zerówce
Dzień Babci i Dziadka na stałe wpisany jest w kalendarzu uroczystości naszej szkoły. Na zaproszenie dzieci,16-tego lutego 2024r., o godzinie 17.00 do naszej szkoły licznie przybyli babcie i dziadkowie, aby obejrzeć swoje wnuczęta podczas występów. Dzieci z zerówki zaprezentowały swoje umiejętności aktorskie, wokalne, plastyczne i taneczne. Oklaskom, uznaniom , wzruszeniom i miłym gestom ze strony cudownych gości nie było końca. Dużą radością dla dzieci i ich dziadków była możliwość wspólnych zabaw i tańców. W dowód pamięci i miłości dzieci narysowały portrety babć i dziadków, które były ich 100% kopią. Każdy bez większych problemów rozpoznał swoją podobiznę. Jak na prawdziwą uroczystość przystało nie zabrakło pięknego tortu, o który zatroszczyli się rodzice. To był wyjątkowy wieczór. Babcie i dziadkowie z dumą i uśmiechem opuszczali mury naszej szkoły.
Gminne Zawody sportowe w Jaszkotlu
We wtorek 20.02.2024 odbyły się Gminne Igrzyska Młodzieży w piłce siatkowej w ZS w Jaszkotlu. Naszą szkołę godnie reprezentowali Uczennice i Uczniowie klas 5 i 6. Nasi Sportowcy pokazali wielkie serce i charakter do gry. Reprezentacja dziewczyn zajęła IV miejsce, a chłopcy V. Doświadczyliśmy czystej rywalizacji sportowej i cudownej atmosfery. Pokazaliśmy się ze świetnej strony! Do następnego razu!
Bal Karnawałowy
Dnia 13 lutego na sali gimnastycznej odbył się szkolny bal karnawałowy klas 4-8. W organizację został włączony samorząd szkolny, który zapewnił liczne atrakcje. Była fotobudka do wspólnych zdjęć, kącik walentynkowy, odpoczynkowy oraz muzyczna playlista stworzona specjalnie na ten dzień. Co więcej, każda z klas przygotowała aktywność dla całej reszty. Był taniec z balonem, belgijka czy quiz muzyczny. Zabawa była przednia!
Temat lekcji w klasie 4: Zawisza Czarny i Bitwa pod Grunwaldem.
Podczas lekcji historii Uczniowie wcielili się w rolę króla Jagiełły i posłów krzyżackich.
M.K
W.Sz.
"Szare, bure i ponure - wszystkie koty za pan brat". Dzień Kota w Zerówce
To niezwykłe święto, które w kalendarzu widnieje 17-tego lutego (sobota), zerówkowicze, z oczywistych względów obchodzili w piątek, 16-tego lutego. Tego dnia, dzieci upodobniły się do swoich czworonożnych przyjaciół, których nie sposób było nie zauważyć. Celem zajęć było rozwijanie empatii (uwrażliwianie na potrzeby wszystkich zwierząt); wzbogacenie informacji na temat prawidłowej opieki nad tymi wyjątkowo intrygującymi pupilami; wyzwalanie aktywności twórczej: językowej, ruchowej, plastycznej i muzycznej.
Dzień Języka Ojczystego w klasie 4
W środę 21 lutego uczniowie klasy 4. włączyli się w obchody Dnia Języka Ojczystego. W trakcie zajęć poznawali tajniki wiedzy o języku polskim. Dowiedzieli się, czym jest język ojczysty, dlaczego ważne jest, aby w poprawny sposób go używać. Poznali sposoby wzbogacania zasobu słownictwa. Chętnie uczestniczyli w przygotowanych zabawach-kalamburach, rebusach, rymowankach. Próbowali recytować znane łamańce językowe. Te zmagania okazały się najtrudniejsze. Dodatkowo na korytarzu szkolnym umieścili własnoręcznie przygotowane gazetki informujące o historii i znaczeniu tego szczególnego dnia wraz z licznymi ciekawostkami.
Szkolna wycieczka na lodowisko w Świdnicy
12 lutego odbyła się jeszcze jedna szkolna wycieczka na lodowisko. Uczniowie klas 5-8 doskonalili technikę jazdy na łyżwach i dobrze się bawili.
A.K
Poradnik dla rodziców i nauczycieli "Klikam z głową"
Z myślą o nauczycielach i rodzicach opracowane zostało nowe wydanie poradnika „Klikam z głową”, który zawiera informacje o zagrożeniach czyhających na użytkowników nowoczesnych technik komunikacyjnych i przedstawia sposoby reagowania na nie. Materiały w nim zawarte są doskonałym punktem wyjścia do dyskusji z dziećmi i młodzieżą oraz wypracowania tzw. dobrych praktyk:
SZKOŁY PODSTAWOWEJ W MAŁKOWICACH
GODZINY DZWONKÓW 2024/2025
Lekcja Godziny lekcyjne
Przerwa Przerwy międzylekcyjne 1 lekcja 7.30 - 8.15 1 8.15 - 8.25 (10min) 2 lekcja 8.25 - 9.10 2 9.10 - 9.20 (10min) 3 lekcja 9.20 - 10.05 3 10.05 – 10.15 (10min) 4 lekcja 10.15 - 11.00 4 11.00 – 11.15 (15min) 5 lekcja 11.15 - 12.00 5 12.00 – 12.05 (5min) 6 lekcja 12.05 - 12.50 6 12.50 – 12.55 (5min) 7 lekcja 12.55 - 13.40 7 13.40 – 13.45 (5min) 8 lekcja 13.45 - 14.30 8 14.30 – 14.35 (5min) 9 lekcja 14.35 - 15.20 9 15.20 - 15.25 (5min) 10 lekcja 15.25 - 16.10 10 16.10 - 16.15 (5min) R0ZKŁADY JAZDY
GMINNEJ KOMUNIKACJI AUTOBUSOWEJ
DLA UCZNIÓW SP MAŁKOWICE:
Linię obsługuje:
AUTO SERWIS KRZYSZTOF KOWAL
ul. Spółdzielcza 19
55-080 Kąty Wrocławskie
Tel. 666 045 643
biuro.anita@gmail.com
KALENDARIUM SZKOŁY
W ROKU SZKOLNYM 2024/2025
1.
Rozpoczęcie zajęć dydaktyczno-wychowawczych
2.09.2024
2.
Zimowa przerwa świąteczna
23 – 31.12 2024
3.
Ferie zimowe
3 – 16.02 2025
4.
Wiosenna przerwa świąteczna
17 – 22.04.2025
5.
Egzamin ósmoklasisty
Język polski – 13.05.2025 godz. 9.00
Matematyka – 14.05.2025 godz. 9.00
Język obcy – 15.05.2025 godz. 9.00
6.
Dodatkowe dni wolne od zajęć
- 2.05.2025
- 13.05.2025 Egzamin ósmoklasisty
- 14.05.2025 Egzamin ósmoklasisty
- 15.05.2025 Egzamin ósmoklasisty
- 20.06.2025
7.
Dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych
(Święta Państwowe)
Dni ustawowo wolne od pracy:
Wszystkich Świętych – 1.11.2024
Narodowe Święto Niepodległości – 11.11.2024
Boże Narodzenie – 25–26.12.2024
Nowy Rok – 1.01.2025
Trzech Króli – 6.01.2025
Święta Wielkanocne – 20 – 21.04.2025
Święto Pracy – 1.05.2025
Święto Konstytucji 3 Maja – 3.05.2025
Boże Ciało – 19.06.2025
8.
Zakończenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych
27.06.2025
9.
Ferie letnie
30.06. – 31.08.2025
10.
Zebrania z rodzicami
11.09.2024 godz.17.00
18.12.2024 godz.17.00
7.05.2025 godz.17.00
11.
Zebrania klasyfikacyjne rady pedagogicznej
29.01.2025
11.06.2025
- 2.05.2025